Moje konto | Witamy! Załóż konto lub

 

Jak przygotować rybę do wędzenia.
 

Jeśli ryby nie pochodzą z wód rzecznych, lecz ze stawów, gdzie są tuczone, wówczas przed ubiciem zaleca się je przetrzymać  5 dni na czczo w zbiorniku o czystym, niezamulonym dnie. Temperatura wody nie powinna przy tym przekraczać 20°C. Zgodnie z obyczajami i stosownymi przepisami prawnymi, obowiązującymi zarówno wędkarzy, jak zawodowych rybaków, ryby należy ubijać szybko, zadając im jak najmniej bólu. 

Haki do wędzenia ryb


Ryby, których mięso jest przeznaczone do spożycia, należy przed ubojem ogłuszyć. Ogłuszenie powinno zostać wykonane przez silne uderzenia odpowiednio ciężkim przedmiotem w głowę powyżej oczu. Natychmiast po ogłuszeniu należy dokonać uboju. W przypadku węgorzy i płastug (fląder, gładzic, soli itp.) z ogłuszania można zrezygnować. Węgorze, jeśli zaniechano ich ogłuszania, należy ubijać przecinając je tuż za głową cięciem sięgającym aż poza kręgosłup, przy czym należy natychmiast potem patroszyć je, wyjmując wnętrzności wraz z sercem.


Wyjmowanie i usuwanie wnętrzności rozpoczyna się od rozcięcia brzucha, zaczynając od strony głowy. Należy uważać, by nie przeciąć przy tym jelit, gdyż wnętrze ryby zabrudzi się ich zawartością. Wnętrze wypatroszonej ryby płucze się kilkakrotnie pod bieżącą wodą; gdy jej brak, wodę do płukania należy za każdym razem zmieniać. Ryby o gęstej łusce trzeba dokładnie oskrobać. Można to zrobić ręcznie używając noża, można też w sklepie wędkarskim kupić do tego specjalną skrobaczkę. Do płukania należy używać tylko wody pitnej, najlepiej o temperaturze nie przekraczającej 10°C.

 

Mocno zalecane jest wędzenie filetów ryb, z pomocą przychodzą tu specjalne haki do filetów.
 

Po wyjęciu ryb z zalewy przyprawowej, a jeszcze lepiej przed włożeniem do niej, z dwu ważnych względów należy usunąć skrzela: po pierwsze, psują się one najszybciej, po drugie zaś przylep do nich wiele śluzu i krwi, które w czasie wędzenia wypływają i na złotawej powierzchni wędzonej ryby tworzą nieapetyczne zacieki. 
 

Wszystkie ryby należy jak najszybciej patroszyć, z wyjątkiem szprotów i ryb podobnej wielkości. Patroszenie ma na celu uniemożliwienie przenikania pasożytów z przewodu pokarmowego złowionej ryby do jej mięsa. W czasie patroszenia ryb ważna jest czystość. Nerki możemy łatwo i higienicznie usunąć z tylnej części jamy brzusznej ryby, jeśli posłużymy się w tym celu łyżeczką od herbaty.

 

Haki do wędzenia ryb

Źródło: Egon Binder “Wedzenie mięsa, kiełbas i ryb”

Przepis na słodkie wino malinowe
Maliny są delikatne, ale mają bardzo wyraźny smak. Wino z nich będzie przejrzyste i intensywnie czerwone; możesz też też zrobić wino z jasnych malin –...
Solenie ryby przed wędzeniem - Metody solenia ryb
Ubogie w sól są nawet te ryby, które całe swe życie spędzają w słonej wodzie. Mięso ryb morskich zawiera bowiem jedynie nieco ponad 0,24% soli, zaś ry...
Komentarzy: 1
Jarek z Mazur
Jarek z Mazur
01.02.2020

Fakt, paru nowych rzeczy się dowiedziałem. Ja na przekład jeszcze owijam rybę folią, uwaga ... celulozową. Ma ona taką fajną właściwość, że przepuszcza dym, ale nie wypuszcza wilgoci. Czyli mam soczystą uwędzoną rybkę, która mniej straciła na masie podczas wędzenia. Amen

Wyświetlanie 1 do 1 z 1 (1 stron)
Zostaw komentarz