Moje konto | Witamy! Załóż konto lub

Przepis na wino z dzikiej róży

Dzika róża i jabłoń należą do tej samej rodziny roślin — pewnie dlatego wino z owoców dzikiej róży ma podobny smak do jabłkowego; jest jednak delikatniejsze. Podobna jest również zasada wyboru owoców na wino — tylko bardzo dojrzałe (ciemnopomarańczowe i jasnoczerwone) dadzą słodki, łagodny smak. Przed zbiorem dzikiej róży upewnij się, że krzaki nie były opryskiwane i bardzo dokładnie umyj owoce. Najlepsze są, gdy się je zbiera po pierwszych przymrozkach.

 

Składniki na około 4 litrów wina

 

 

 

 

Zaczynamy robić wino

1. Owoce umyj, przekrój każdy na pół, wsyp do plastikowego fermentatora i rozgnieć. Dodaj cukier i ok. 2 litry wody. Możesz dodać pirosiarczan w celu pozbycia się tak zwanych dzikich drożdży. Pozbycie się dzikich drożdży ma na celu uniknięcie niepożądanej dzikiej fermentacji . Odstaw na 24 godziny.

2. Jeżeli używasz drożdży płynnych - W słoiku zrób „matkę" drożdżową: wymieszaj drożdże, pożywkę i sok pomarańczowy. Zakręć słoik i potrząsaj nim energicznie przez chwilę. Odstaw na 1-2 dni, aż zaczyn zacznie „pracować" (wytworzą się bąbelki), a następnie wlej go do moszczu.

Jeżeli używasz drożdży suchych (aktywnych) – Dodaj drożdże bezpośrednio do nastawu.

3. Dodaj resztę składników. Odstaw moszcz na tydzień, codziennie mieszaj. Przecedź i uzupełnij wodą do objętości ok. 4 litrów. Ściągnij wino do balonu fermentacyjnego i odstaw na trzy miesiące. Ściągnij ponownie i odstaw do czasu, aż wino się sklaruje. W tym czasie regularnie ściągaj wino za każdym razem, gdy na dnie utworzy się osad. Kiedy fermentacja się zakończy, ściągnij wino do butelek.

4. Leżakuj 2-3 miesiące.

Jak Zrobić Wino w Domu? Tabelki i Instrukcje
Winiarstwo domowe staje się jednym z popularniejszych na świecie hobby. Powraca moda na tworzenie własnych kompozycji alkoholowych. Wina, mocne, słabe...
Wino z mleczu? Przepis na wino z mniszka lekarskiego
Mniszek lekarski przez przez większość ludzi uważany jest za chwast. Jednak ekologicznie nastawieni rolnicy, zamiast go tępić, znaleźli lepszy sposób...
Zostaw komentarz