Moje konto | Witamy! Załóż konto lub

 

Pirosiarczyn potasu

Dodanie tej substancji do moszczu (jeszcze przed drożdżarni) lub młodego wina przeciwdziała rozwojowi dzikich drożdży, bakterii czy pleśni. Po wsypaniu do płynu odpowiedniej ilości krystalicznego proszku (według instrukcji na opakowaniu) powstanie z niego dwutlenek siarki, który zabije drobnoustroje. Substancja ta jest również używana do dezynfekcji sprzętu. Pirosiarczyn potasu sterylizuje moszcz, ale nie nadaje mu obcego posmaku (oprócz odrobiny większej kwasowości, co nie jest wadą, a zaletą. Po dodaniu proszku roztwór pozostaje sterylny przez 24 godziny. Po upływie tego czasu możesz dodać przygotowane drożdże winiarskie, które niemal natychmiast rozpoczną fermentację. Niektórzy winiarze nie używają pirosiarczynu potasu, ale mimo to wstrzymują się przed dodaniem drożdży do moszczu przez całą dobę. Dzięki temu w szczelnie zakrytym naczyniu uwalnia się więcej aromatu z owoców.

 

Użycie Pirosiarczynu Potasu do Stabilizacja moszczu

Po uzyskaniu moszczu z owoców, w celu zapobieganie rozwojowi dzikich drożdży, bakterii oraz drobnoustrojów, które mogą mieć negatywny wpływ na smak wina, należy dodać pirosiarczyn potasu wymieszany w niewielkiej ilości moszczu. Dawkowanie w przypadku stabilizacji moszczu wynosi od 5 do 8g na 100 litrów w zależności od stanów owoców.

 

Stabilizacja młodego wina

Po zakończeniu fermentacji, najczęściej po pierwszym obciągu, jeżeli chcemy zatrzymać dalszą fermentacje to należy dodać 6-10g pirosiarczynu na 100 litrów wina. Dzięki stabilizacji możemy otrzymać lekkie wina półsłodkie lub półwytrawne, w przeciwnym wypadku całość cukru zostanie przerobiona na alkohol i otrzymamy wino mocne.

 

Stabilizacja gotowego wina

W przypadku win lekkich, przed rozlaniem go do butelek zaleca się jeszcze dodatkowe siarkowanie. Czynność ta stabilizuje mikrobiologicznie wino oraz dodatkowo je konserwuje. Dawkowanie to 6-10g pirosiarczynu na 100 litrów wina.

 

Dezynfekcja sprzętu

Środek ten bardzo dobrze nadaje się do dezynfekcji sprzętu winiarskiego. Do odkażania należy przygotować roztwór wodny o stężeniu około 2-3%, oznacza to że w litrze wody rozpuszczamy 20-30g. Tak przygotowanym roztworem możemy dezynfekować większość sprzętów wykorzystywanych w domowym winiarstwie np: butle, butelki, korki, korki do butli, wężyki do obciągu wina. W przypadku gąsiorów, wlewamy do środka niewielką ilość roztworu wodnego pirosiarczynu potasu, dobrze przemywamy wewnętrzne ścianki i pozostawiamy balon na kilka minut zamknięty ponieważ właściwości odkażające mają opary siarki.

 

Pożywki dla drożdży – Co to jest?
Pożywki dla drożdży – Dodawać czy nie dodawać. Jak wszystkie organizmy żywe, drożdże potrzebują pokarmu, aby się rozwijać i rozmnażać. Przez większość...
Przepis na wino z Dzikich Jabłek
Dzikie jabłka świetnie nadają się na wino. Kolor trunku będzie się wahał od złotawego do jasnoróżowego w zależności od stopnia dojrzałości owoców i sp...
Komentarzy: 2
PePe
PePe
17.11.2021

Polecam jeszcze zwracać uwagę na temperaturę płynu w momencie dodawania drożdży, nie powinna być wyższa niż 30 stopni i niższa niż 20. Do wina polecam też używać aktywne drożdże Bayanus G955, po wcześniejszym nawodnieniu.

konrad
konrad
26.10.2020

Witam.
Wino nie chce mi pracować, czy można je uratować?
Mam w wiaderku rozdrobnione owoce, dodałem pożywkę a następnie syrop cukrowy (3litry wody na 3kg cukru), po 30 minutach od dodania pożywki dodałem drożdże (zawsze mieszałem aby szybciej rozprowadzić po moszczu). Robiłem wszystko tak jak w instrukcji na opakowaniach, pożywkę rozpuściłem w wodzie (50ml) i dopiero wlałem do moszczu. Czy jest sposób aby uratować to wino, aby mogło zacząć pracować?

Piotr
Piotr
08.12.2020

Przyczyny mogą być różne:
1. Zakupione drożdże mogły być martwe. Zakupić nowe drożdże, przeprowadzić próbę aktywności/rozmnożenie drożdży i dopiero wtedy dodać je ponownie do moszczu
2. Zbyt wysoka zawartość cukru w moszczu. Rozcieńczyć moszcz przez dodanie soku. Cukier dodawać porcjami:
3. Nastaw zawiera czynnik zabijający drożdże, np. pirosiarczan potasu użyty do stabilizacji moszczu lub środki konserwujące owoce. Po kilku dniach pirosiarczan się rozłoży i można ponownie dodać drożdże. Inne konserwanty - nie wiem, zależy, co zostało użyte.

Proszę podać, czy któryś z tych sposobów podziałał

Wyświetlanie 1 do 1 z 2 (1 stron)
Zostaw komentarz