Moje konto | Witamy! Załóż konto lub

 

Problemy z zatrzymaną fermentacją. Przyczyny i rozwiązania:

 

  1. Nieszczelność korka fermentacyjnego, brak wody w rurce fermentacyjnej – w tym przypadku fermentacja nadal zachodzi, lecz jest ona niewidoczna dla oka. Rozwiązaniem jest uszczelnienie pojemnika w którym zachodzi proces fermentacji lub uzupełnienie wody w rurce fermentacyjnej.
  2. Brak cukru w nastawie – cukier to pożywienie dla drożdży. W najprostszych słowach, drożdże jedząc cukier zamieniają go w alkohol. Brak cukru powoduje zatrzymanie się fermentacji. Rozwiązaniem w tym przypadku jest sprawdzenie za pomocą cukromierza poziomu cukru i w razie konieczności jego uzupełnienie.
  3. Zła temperatura – Sprawdź w jakiej temperaturze stoi Twój nastaw. Optymalna temperatura do fermentacji to 18-22°C lecz temperatura może być wyższa aż do 30°C. Wyższe temperatury niż 30°C zabiją drożdże, niższe niż 18°C uniemożliwią podjęcie pracy przez drożdże.
  4. Źle zadane drożdże – w przypadku drożdży płynnych konieczne jest ich namnożenie, bardzo często popełniany błąd to wlanie drożdży bezpośrednio do nastawu. Jak namnożyć drożdże znajdą państwo tutaj. W przypadku drożdży suchych (w proszku) częstym błędem jest rozpuszczenie ich w wodzie o złej temperaturze. Większość ludzi rozpuszcza drożdże  w tak zwanej letniej wodzie nie sprawdzając termometrem jej temperatury. Pamiętajmy, że letnia woda ma zawsze powyżej 30°C co skutkuje tym, że drożdże winiarskie zostaną zabite. Rozwiązaniem w tym przypadku jest użycie termometru oraz (w celu ponownego  ruszenia fermentacji) zadanie drożdży do restartu.
  5. Brak pożywki do drożdży – czyli brak azotu i aminokwasów. Zawsze używaj pożywki do drożdży winiarskich.
  6. Zbyt duża ilość początkowa cukru w nastawie – zawsze używaj cukromierza lub bazuj na sprawdzonych przepisach. Pamiętaj, że owoce też mają w sobie cukier. Jakich ilości cukru nie przekraczać znajdziesz tutaj.

Jeżeli chcesz ponownie ruszyć fermentację użyj drożdży do restartu.

 

Przepisy na dania z szynkowara
Przygotowanie mięsnej masy: Ok. 2/3 mięsa należy pokroić w kostkę o wielkości ok. 2x2 cm, pozostałe mięso należy zmielić w młynku lub posiekać w mikse...
Drożdże do wina – Dodawać czy nie?
Niektóre osoby (najczęściej mieszkańcy krajów południowych) rzeczywiście nie dodają do wina drożdży, ponieważ używają do tego specjalnych odmian winog...
Zostaw komentarz