Moje konto | Witamy! Załóż konto lub

Szanowni Państwo!

Winiarstwo domowe staje się jednym z popularniejszych na świecie hobby. Powraca moda na tworzenie własnych kompozycji alkoholowych. Wina, mocne, słabe, słodkie lub wytrawne, nalewki - wszystko to można przygotować w domu, we własnej kuchni  czy piwniczce.

Zrobienie dobrego wina wymaga jednak pewnej wiedzy. Przybliżeniu tej wiedzy początkującym Winiarzom służą mniej lub bardziej obszerne poradniki. Spróbujmy również skorzystać z rad zawartych w tym poradniku.

Samodzielne przygotowanie wina nie jest trudne, ani zbyt pracochłonne. Wina możemy robić przez cały rok. Latem mogą to być wina z wiśni, porzeczek czy agrestu, jesienią — wina z jabłek, gruszek, jeżyn, winogron i dzikiej róży, zimą wykorzystujemy zamrożone lub suszone owoce, pasteryzowane soki, kompoty, miód.

Zaczynamy robić wino

Do przygotowania wina wybieramy owoce zdrowe i dojrzałe. Pamiętajmy o ich starannym umyciu. Przed nami etap uzyskania soku (moszczu) z owoców. Owoce przeznaczone na wino, rozdrabnia się, do miazgi dodaje pektoenzym i całość pozostawia na kilkanaście godzin pod przykryciem. Pektoenzym jest to produkt w pełni naturalny, przyspiesza uwalnianie soku z tkanki owocowej. Dodaje się go do rozdrobnionych owoców w ilości 1-2mI/10 kg: owoców. Do wyciskania uwolnionego soku służą niewielkie, wygodne, drewniane prasy.

Owoce, woda, cukier - proporcje

Przy przygotowywaniu nastawu wina owocowego, czyli ustaleniu proporcji w jakich mają być połączone: sok, woda i cukier, proponujemy skorzystać z tabeli zamieszczonej poniżej. Stopień rozcieńczenia soku zależy od kwasowości owoców.

Największego rozcieńczenia wymagają soki z owoców takich jak porzeczka, malina czy agrest. Pamiętajmy przy tym, by rozcieńczenie soku nie przekraczało 2L wody na 1L soku. Czasami dobrze jest połączyć sok z owoców silniej kwaśnych z sokiem o niskiej kwasowości np. wiśnie + truskawki, maliny + jabłka, biała porzeczka + jabłka. W przypadku przygotowywania win ze zbóż lub owoców o niskiej kwasowości, nastaw należy dokwasić kwaskiem cytrynowym. Pomiar kwasowości nastawu ułatwi prosty zestaw pomiarowy zwany kwasomierzem.

Ilość cukru, którą należy dodać do nastawu (moszczu) zależy między innymi od planowanej mocy wina. Odpowiednie ilości cukru zalecane dla uzyskania win wytrawnych, win półsłodkich i słodkich podane są w tabeli na odwrocie. Pamiętać jednak należy by stężenie cukru w nastawie przed rozpoczęciem fermentacji nie przekraczało 22%. Dla przygotowania win półsłodkich i słodkich cukier dodaje się w trzech porcjach: pierwszą - na początku fermentacji, następne - w 4 i 8 dniu jej trwania. Cukier dodaje się do nastawu po uprzednim rozpuszczeniu go w wodzie, przegotowaniu i ostudzeniu roztworu. W sprzedaży dostępny jest cukromierz (winomierz), który umożliwia nie tylko pomiar stężenia cukru w nastawie, ale i pozwala na wyliczenie stężenia alkoholu w uzyskanym winie.

Zadawanie drożdży, fermentacja i jej przebieg

Przed rozpoczęciem fermentacji należy koniecznie dodać do nastawu drożdże winiarskie! Są to czyste kultury drożdży wyselekcjonowanych specjalnie dla potrzeb winiarstwa. Dzięki nim fermentacja rozpoczyna się szybko, ma właściwy przebieg, a wino odpowiednią moc, smak i aromat. Przy wyborze rasy drożdży uwzględniamy rodzaj użytych owoców oraz to, jakie wino chcielibyśmy otrzymać (mocne-słabe, słodkie-wytrawne).

Do nastawo dodaje się również pożywkę dostarczającą drożdżom związków azotu i fosforu. Polecamy pożywkę zawierającą dodatek witaminy B1. Zwiększa ona aktywność fermentacyjną drożdży i zabezpiecza pełne odfermentowanie.

Fermentację prowadzi się w szklanym balonie lub plastikowym pojemniku fermentacyjnym. Naczynie zakrywa się korkiem fermentacyjnym z zamontowaną rurką fermentacyjną. Po 6-8 tygodniach fermentacji w temperaturze 20-24°C wino zlewa się znad osadu, w razie potrzeby uzupełnia zawartość cukru i poddaje ponownej fermentacji w ciągu czterech tygodni do kilku miesięcy (w zależności od rodzaju surowca i ilości cukru). Po jej zakończeniu, wino rozlewa się do czystych, wysuszonych butelek i szczelnie zamknięte przechowuje w chłodnej piwniczce w temp. 8-15°C. Jeśli przed rozlewem do butelek wino nie jest w pełni klarowne można je wyklarować stosując Klarowin (bentonit). Środek ten  pozwoli na usunięcie nadmiaru białek, polifenoli i garbników.

Podstawowe wyposażenie potrzebne początkującym Winiarzom Domowym to: balon szklany lub plastikowy pojemnik fermentacyjny, korek do balonu, rurka fermentacyjna, drożdże winiarskie, pożywka dla drożdży, pektoenzym, poradnik z prostymi przepisami na wino, wężyk do obciągu wina. 

Zaawansowanym Winiarzom przydatne będą: prasa do wyciskania soku z owoców, kwasomierz, cukromierz (winomierz), środki do korygowania kwasowości moszczu, środki do klarowania i aromatyzowania win, korkownice, urządzenia do filtracji wina, dębowe beczułki.

 

Rodzaje miodów pitnych i ich lecznicze właściwości
Miód pitny jest jednym z najzdrowszych i najbardziej szlachetnych alkoholi, posiada też bardzo długą tradycję. Popularny wśród koneserów i starszych p...
Przepis na wino z dzikiej róży
Dzika róża i jabłoń należą do tej samej rodziny roślin — pewnie dlatego wino z owoców dzikiej róży ma podobny smak do jabłkowego; jest jednak delikatn...
Komentarzy: 4
Ela
Ela
17.07.2020

Bardzo przydatny artykuł
Najlepszy jaki znalazłam
Dziękuję:-)

sZWAGIER
sZWAGIER
03.06.2020

Takiej tabelki mi włąśnie brakowało przy ustalaniu skłądników na moje wina.
Dzięki

winnice
winnice
21.10.2019

Bardzo merytoryczny materiał dziękujemy... i zabieramy się do pracy :D <3 http://winnice.org

Artur
Artur
25.02.2019

Kiedyś miałem taką tebelkę i zgubiłem.
Zawsze jak robiłem wino na podstawie tych ilości to wino wychodziło perfekt.
Dzięki

Wyświetlanie 1 do 1 z 4 (1 stron)
Zostaw komentarz