Moje konto | Witamy! Załóż konto lub

Drożdże do wina – Dodawać czy nie?

Niektóre osoby (najczęściej mieszkańcy krajów południowych) rzeczywiście nie dodają do wina drożdży, ponieważ używają do tego specjalnych odmian winogron. Na skórce tych gatunków występują naturalne drożdże, które są w stanie podjąć proces fermentacji. Jednak w naszym kraju w znacznej większości niezbędne jest dodawanie drożdży winiarskich. Nawet gdy głównym składnikiem naszego wina są winogrona czy rodzynki, bytujące na nich dzikie drożdże mogą nie nadawać się do fermentacji. Nie warto więc oszczędzać kilku groszy na drożdżach winiarskich, bo może się okazać, że zmarnujesz dużo więcej składników, nie wspominając już o poświęconym czasie i energii, gdy wino się nie uda.

Należy dodać, że naturalnie występujące dzikie drożdże są dość słabe i łatwo przegrywają konkurencję o cukier w naszym pojemniku z bakteriami – co prowadzi do zakażenia moszczu.

 

W minionych czasach domowi winiarze często używali drożdży piekarniczych (sklepowych), gdyż inne nie były dostępne. Wciąż można z nich zrobić wino – ale po co? Jeśli wypróbujesz oba typy drożdży, od razu zauważysz trzy różnice:

  • Po pierwsze, większość drożdży winiarskich nie fermentuje tak intensywnie w trakcie fermentacji burzliwej. Co za tym idzie mniej substancji zapachowych ulatnia się, więc wino ma lepszy bukiet.
  • Po drugie, drożdże winiarskie tworzą bardziej zwarty osad na dnie pojemnika fermentacyjnego lub balonu, dzięki czemu łatwiej jest ściągnąć klarowny płyn bez drobinek osadu.
  • Po trzecie, z drożdży winiarskich wychodzi smaczniejsze wino, ponieważ wiele ich odmian – każda odpowiednia dla danej odmiany wina. Jeśli więc chcesz zrobić wino o barwie głębokiej czerwieni, już na samym początku warto użyć drożdży typu porto – Porwein.

 

 

 

 

 

 

Moje wino nie fermentuje – Dlaczego?
Problemy z zatrzymaną fermentacją. Przyczyny i rozwiązania: Nieszczelność korka fermentacyjnego, brak wody w rurce fermentacyjnej – w tym przypadku f...
Pożywki dla drożdży – Co to jest?
Pożywki dla drożdży – Dodawać czy nie dodawać. Jak wszystkie organizmy żywe, drożdże potrzebują pokarmu, aby się rozwijać i rozmnażać. Przez większość...
Komentarzy: 1
Jacek
Jacek
21.07.2021

Witam.Ostatni raz robiłem wino około
25 lat temu,Dużo tego wina narobiłem.
Były to wina różne/nawet zbożowe/.
Nie mojąc tylko wiedzę "babuni"
wino było robione tylko na cukru i
bez drożdży.Zawsze było klarowne,
najlepsze jak na mój gust to wino z
czarnej porzeczki.Najmocniejsze z
czarnych jeżyn. Po jednej lampce
tego wina byłem pijany.

Wyświetlanie 1 do 1 z 1 (1 stron)
Zostaw komentarz