Moje konto | Witamy! Załóż konto lub

 

Oto prawdziwy tradycyjny trójniak: słodki, złotawy i wspaniały. Smak jest tak miodowy, że zaczniesz się rozglądać, czy w pobliżu nie kręcą się pszczoły. Ponieważ dodatkiem smakowym jest wyłącznie miód, dla równowagi trzeba dodać taniny. Jeśli tego nie zrobisz, słodycz może okazać się nie do zniesienia. Trójniak to zwykle popisowy trunek amatorskich producentów miodu pitnego. 


OBJĘTOŚĆ OK. 4 LITRÓW 

  • 1,4 kg miodu
  • 1 łyżeczka (5 g) kwasku 
  • 1 łyżeczka (5 g) enzymu pektolitycznego 
  • pirosiarczyn potasu (niekoniecznie) 
  • 1 opakowanie (5-7 g) drożdży do miodów 
  • 1 łyżeczka (5 g) pożywki do drożdży 
  • 360 ml soku pomarańczowego o temperaturze pokojowej
  • 1/4 łyżeczki (1,25 g) taniny winogronowej 

 

1. W dużym garnku emaliowanym lub ze stali nierdzewnej wymieszaj miód z wodą w proporcji 1:2. Gotuj na małym ogniu 10-20 minut, zdejmując tworzącą się pianę (są to zanieczyszczenia pochodzące z miodu). 
 

2. Ostudź płyn i przelej pojemnika fermentacyjnego. Dodaj kwasek, enzym pektolityczny i uzupełnij wodą do objętości ok. 4L  Możesz dodać pirosiarczyn. Przykryj szczelnie i odstaw na 24 godziny. 
 

3. W słoiku zrób „matkę" drożdżową: wymieszaj drożdże, pożywkę i 360 ml soku pomarańczowego. Zakręć słoik i potrząsaj nim energicznie przez chwilę. Odstaw na parę godzin, aż zaczyn zacznie „pracować" (wytworzą się bąbelki), a następnie wlej go do moszczu. 
 

4. Dodaj taninę i odstaw moszcz na 5-10 dni. Zalecamy klarowanie miodu tuż po zakończeniu fermentacji burzliwej: ściągnij go za pomocą rurki do czystego balonu (ok. 4 L). Po trzech, a następnie sześciu miesiącach powtórz ściąganie. Po raz ostatni ściągnij tuż przed przelaniem do butelek (mniej więcej rok od rozpoczęcia fermentacji). Zlej miód do butelek i ułóż je w chłodnej piwnicy. 
 

5. Leżakuj co najmniej 6 miesięcy.
 

Źródło: Pattie Vargas i Rich Gulling,”Domowy wyrób win i miodów pitnych”

Jakie drewno do wędzenia danego typu mięsa?
Poniższy opis ma charakter pomocniczy i ma na celu ułatwienie wyboru drewna do wędzenia danego typu mięsa. Skierowany jest głównie do początkujących ...
Prosty Przepis na Czwórniak
To idealny przepis dla osób, które pierwszy raz robią miód pitny. Rezultat zawsze jest dobry, a sam proces bardzo prosty. Jedyne ryzyko, jakie ponosis...
Komentarzy: 2
Anna
Anna
14.11.2020

Sok pomarańczowy zwykły z kartonu ? Jak powinna wyglądać tak matka po tych kilku godzinach ?

marzena
marzena
21.02.2020

Mam rozumieć, że trzeba użyć specjalnych drożdży do miodów pitnych ?

Wyświetlanie 1 do 1 z 2 (1 stron)
Zostaw komentarz