Moje konto | Witamy! Załóż konto lub

 

Zdrowy miód rzepakowy 


Jednym z najbardziej popularnych i najchętniej spożywanych miodów w Polce jest ten rzepakowy. Często występuje w formie płynnej - jego kolor jest wtedy prawie bezbarwny, można się również spotkać z lekko słomkowym zabarwieniem. Natomiast po skrystalizowaniu przybiera białokremowy kolor. Posiada ceniony, delikatny aromat rzepaku, a w smaku jest intensywnie słodki.


Miód rzepakowy znajduje szerokie zastosowanie w schorzeniach płucnych oraz sercowych. Ma korzystny wpływ również na wątrobę, nerki i przewód moczowy. W stanach wyczerpania psychicznego oraz fizycznego dodaje energii i zwiększa w organizmie poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Cenne jest także to, że okład z miodu rzepakowego przyśpiesza gojenie się ran. Dzięki swoim walorom smakowym i zdrowotnym działaniu jest niezwykle pożądany przez konsumentów.

 

Wspaniały miód wielokwiatowy


Zdecydowanie najczęściej spożywaną i wysoko cenioną odmianą miodu jest miód wielokwiatowy. Może posiadać barwę od słomkowej aż po herbacianą i brunatną. Kolor, zapach i jego właściwości zależą bowiem w większości od rodzaju kwiatów, z którego został wytworzony.


Podstawowe zastosowanie zdrowotne miodu wielokwiatowego to katar sienny i różnego rodzaju alergie. Szybko pomaga również “stanąć na nogi” przy przeziębieniu i grypie. Chyba jednak najbardziej jest ceniony za szerokie zastosowanie w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych. Ze względu na ogromną zawartość krzemu (ma korzystny wpływ na skórę, włosy i paznokcie), chętnie jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym.

 

Szlachetny miód lipowy


Miód lipowy posiada jasnożółtą barwę, dlatego w Polsce określany jest mianem najbardziej szlachetnej odmiany miodu. Dodatkowo charakteryzuje się ostrym smakiem i intensywnym aromatem. W czystej odmianie jest rzadko spotykany, najczęściej występuje z połączeniu z innymi odmianami miodów.
Ceniony jest przede wszystkim za zdrowotne właściwości, które znajdują zastosowanie przy przeziębieniach, gdzie występuje wysoka gorączka. Sprzyja również rehabilitacji górnych dróg oddechowych, podobnie jak miód wielokwiatowy. Ma także działanie uspokajające i odkażające, bardzo cenne w sezonie jesienno-zimowym. Najlepiej smakuje w połączeniu z mlekiem lub herbatą czarną czy lipową
.

 

 

Słodki miód akacjowy


Ze względu na dużą zawartość fruktozy miód akacjowy jest wyjątkowo słodki i prędko nie ulega krystalizacji. Ze względu na swoje łagodne walory smakowe jest uwielbiany szczególnie przez dzieci.

Miód akacjowy ma pozytywny wpływ na układ krążenia, układ moczowy, ciśnienie krwi i procesy miażdżycowe. Regularnie spożywany, pomaga w zwalczaniu bezsenności.

 

Wyrazisty miód spadziowy


Pozyskiwany ze spadzi iglastej lub liściastej (występują bardzo rzadko), miód spadziowy należy do jednych z najdroższych miodów w naszym kraju. Najczęściej przyjmuje ciemną barwę. Jego smak jest przeważnie wyrazisty, a czasami nawet ostry - zależy to od rodzaju spadzi. Z iglastej miód jest bardziej łagodny, natomiast z liściastej wyrazisty.


Miód spadziowy pomaga w leczeniu schorzeń skórnych oraz chorób układu nerwowego. Jego regularne spożywanie przynosi również ulgę w różnego rodzaju bólach reumatycznych.

 

Miód gryczany (wykorzystywany do miodów pitnych)


Miód gryczany wyróżnia się lekko ostrym i piekącym smakiem oraz ciemną, herbacianą barwą. Wykorzystuje się go przede wszystkim do produkcji miodów pitnych, które cieszą się ogromną popularnością. Ze względu na wysoką zawartość enzymów i witaminy C jest najcenniejszą odmianą miodu. Jest pomocny w leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, miażdżycy oraz stanów gorączkowych.

 

Domowe wyroby nie tylko na święta - szynkowary
Przygotowując się do świąt znaczna część ludzi postanawia samemu przygotować wyroby mięsne, w tym także szynki. A gdyby tak uczynić z tego całoroczną ...
Jak peklować mięso - Ważne reguły peklowania
Gdy wybraliśmy już mięso, do jego peklowania suchego lub mokrego musimy użyć odpowiedniego pojemnika. Można spierać się co do opinii, czy lepsza będzi...
Zostaw komentarz